Rogale marcińskie – przepis
Składniki
Ciasto półfrancuskie
- 230 g masła, schłodzonego
- 230 g mleka, 3,2%
- 30 g drożdży świeżych, pokruszonych
- 50 g cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego, wykonanego w TM
lub 2 łyżki cukru wanilinowego - 500 g mąki pszennej przesianej (plus do oprószenia stolnicy)
- 1 jajko
- 1 szczypta soli
Nadzienie
- 300 g białego maku
- 100 g orzechów włoskich, łuskanych
- 100 g migdałów, blanszowanych
- 90 g cukru
- 100 g masy marcepanowej, pokrojonej na kawałki
- 5 biszkoptów
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej (ok. 40 g)
- 3 łyżki śmietany, 18% tłuszczu (ok. 50 g)
- 1 łyżka miodu
Dodatkowo:
- 1 jajko
- 5 łyżek mleka
Lukier
- 150 g cukru pudru
- 2 łyżki mleka
- 2 łyżki soku z cytryny świeżo wyciśniętego
- 1 łyżeczka skórki pomarańczowej kandyzowanej
- 2 – 3 krople aromatu pomarańczowego
Wykonanie
Sposób przygotowania
Ciasto półfrancuskie
1. Do naczynia miksującego włożyć 30 g masła, plus mleko, drożdże, cukier i cukier waniliowy, podgrzewać 3,5 min/37°C/obr. 2
2. Dodać przesianą mąkę, jajko i sól, wyrobić tryb: ciasto/3 min. Wyrzucić na oprószony mąką blat. ( Można już umyć naczynie miksujące). Rozwałkować na kwadrat (ok. 25 x 25 cm). Zawinąć w folię spożywczą, odstawić do lodówki na 1 godz.
3. Po godzinie ciasto przełożyć na blat opruszony mąką i rozwałkować w jedną stronę na prostokąt (ok. 35 x 25 cm). Kostkę schłodzonego masła pokroić w ok. 3 mm plastry i ułożyć na rozwałkowanym cieście ( film nr 1 poniżej), pozostawiając do okoła ciasta wolne brzegi. Ciasto złożyć na 3 -dolną ⅓ ciasta nałożyć na środkową ⅓ część ciasta i przykryć pozostałą ⅓ częścią ciasta ( film nr 2 poniżej). Skleić boczne brzegi ciasta, aby zapobiec wydostawaniu się masła. Po tym punkcie odwrócić ciasto o 90 stopni i rozwałkować na prostokąt (ok. 40 x 30 cm) i podobnie jak wcześniej złożyć ciasto tj ⅓ część ciasta nałożyć na środekową ⅓ część ciasta i przykryć pozostałą ⅓ częścią ciasts ciasta. Zawinąć w folię spożywczą, odstawić do lodówki na 45 min. Powtórzyć wałkowanie i składanie ciasta, odstawić do lodówki na 30 min. Schłodzone ciasto ponownie rozwałkować i złożyć, odstawić do lodówki na min. 2 godz. (najlepiej na całą noc). Nadzienie przygotować przed formowaniem rogali.
Nadzienie
1. Do czystego i suchego naczynia miksującego wsypać mak, zmielić 45 s/obr. 10. Przesypać do innego naczynia, odstawić.
2. Do naczynia miksującego włożyć orzechy i migdały, rozdrobnić 3-4 s/obr. 5. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.
3. Do naczynia miksującego wsypać cukier, zmielić 30 s/obr. 10. Cukier puder zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
4. Dodać masę marcepanową i biszkopty, rozdrobnić 15 s/obr. 5.
5. Dodać zmielony mak, 130 g rozdrobnionych orzechów i migdałów( resztę pozostawić do dekoracji), skórkę pomarańczową, śmietanę i miód, wymieszać przy pomocy kopystki 30 s/obr. 5. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.(Umyć naczynie miksujące).
Formowanie i pieczenie rogali
1. Schłodzone ciasto wyciągnąć z lodówki, odstawić w temp. pokojowej na ok. 20 min, aby się ociepliło. 2 blachy wyłożyć papierem do pieczenia, odstawić.
2. Ciasto przełożyć na oprószony mąką blat, rozwałkować na prostokąt (ok. 65 x 35 cm). Przekroić wzdłuż na pół, następnie każdą połowę pokroić na 12 trójkątów. Nadzienie podzielić na 24 równe części (ok. 33 g każda). Na każdym trójkącie rozsmarować nadzienie, pozostawiając z każdej strony ok. 0,5 cm margines. Zwinąć jak rogala do ⅓ wysokości, następnie na środku rulonu wykonać nacięcie do połowy średnicy, delikatnie je rozchylić i zwinąć do końca- nie ugniatać napowietrzonega ciasta ( film nr 3 powyżej). Czynności powtórzyć dla pozostałych części ciasta. Rogale układać na przygotowanych blachach, zachowując ok. 5 cm odstępy. Przykryć czystą ściereczką kuchenną, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 45 min. Pod koniec czasu wyrastania rozgrzać piekarnik do temp. 180°C.
3. W miseczce roztrzepać jajko z mlekiem( do rzadkiej konsystencji). Mieszanką posmarować wyrośnięte rogale za pomocą pędzelka. Piec ok. 22-25 min (180°C) – zależy od piekarnika w dolnej części piekarnika. W tym czasie przygotować lukier – ciepłe rogale należy smarować lukrem.
Lukier
1. Założyć motylek. Do naczynia miksującego wsypać cukier puder, mleko, sok z cytryny, skórkę i aromat, wymieszać 2 min/obr. 3.5. Sprawdzić konsystencję lukru. Jeżeli będzie za gęsty, dodać 1 łyżkę mleka lub soku z cytryny i wymieszać kolejną 1 min/obr. 3.5. Zdjąć motylek. Lukrem szybko posmarować ciepłe rogale za pomocą pędzelka. Posypać pozostałymi rozdrobnionymi orzechami i migdałami.
Rogale à la marcińskie podawać po ostudzeniu.
Masę marcepanową najlepiej wykonać samodzielnie. Należy zmiksować zblanszowane migdały na gładką masę i dodać taką samą ilość (wagę) cukru pudru plus likier Amaretto i 2 krople aromatu migdałowego. Np. 125 g migdałów, 125 g cukru pudru, 15 g likieru Amaretto + aromat migdałowy.
ZASTANAWIASZ SIĘ NAD ZAKUPEM URZĄDZENIA THERMOMIX ?
Umów się ze mną na prezentację.
Dojeżdżam do klientów w Kraków, Zielonki, Michałowice, Trzebinia, Chrzanów, Wieliczka, Skawina, Olkusz, Skała, Brzesko, Bochnia, Tarnów, Nowy Targ, Zakopane, Myślenice, Niepołomice, Katowice, Kielce, Chorzów, województwo małopolskie, województwo śląskie, Cała Polska online.
Przedstawiciel Handlowy Thermomix Iwona Mendel-Pierzchała
Zadzwoń: 502-358-059